تبلیغات
تاثیر فناوری اطلاعات بر ورزش - تفاوت روش های سنتی و پیشرفته آنالیز

تفاوت روش های سنتی و پیشرفته آنالیز

یک مربی سنتی مشاهدات فردی را بر روی فرم های خاص کاغذی ثبت می کند (اینکار را در میان مربیان ایرانی بسیار دیده ایم) و با تجزیه و تحلیل آن، به یکسری نتایج و اطلاعات آماری می رسد. در واقع در روش سنتی هم، آنالیز وجود دارد اما نه بصورت کامپیوتری. الآن خیلی از تیم های مطرح دنیا و حتی مربیان بزرگ دنیا به تکنولوژی ها و دستگاه ها اعتقادی ندارند و به چشم و دید خودشان بیشتر اعتماد دارند.

در روش های مکانیزه و پیشرفته عملیات بگونه دیگری است. در واقع اطلاعات مربوط به تیم را به کامپیوتر می دهند و اطلاعات طبقه بندی شده را تحویل می گیرند. مثلا تعدادی کارشناس از روی سکو با دنبال کردن بازی داده ها را جمع آوری نموده و برای انجام تحلیل روی آن ها، داده ها را وارد کامپیوتر می کنند. در این روش علاوه بر کم شدن نقش نیروی انسانی ،سرعت آماده سازی اطلاعات نیز بسیار بالاتر میرود. همچنین اطلاعات بسیار مفیدی را نی توان از نرم افزار بازیابی نمود. مثلا:مقدار مسافت طیشده توسط یک بازیکن، تعداد دفع توپ هر یک از بازیکنان، تعداد شوت های زده شده،تعداد پاس های موفق یک بازی وغیره

در بازی والیبال هم ممکن است دیده باشید که بعضی ازتیم ها آنالیزوری دارند که از روی سکوها بازی را تماشا میکند. این شخص در واقع روی نرم افزار کار میکند و تمام اتفاقاتی که داخل زمین می افتد را وارد کامپیوتر می کند. مثلا اطلاعاتی وارد می کند که در چرخش هایی که بازیکنان انجام می دهند منطقه 3 آنها خالی است و یا در منطقه 3، اسپک زن خوبی است و مربی بلافاصله بر اساس آن اطلاعات تعویض هایی را انجام می دهد.

)این موضوع در والیبال خیلی کاربردی تر است و اتفاقاتی که می افتد شناخته شده تر هستند. ولی در فوتبال اتفاقاتی که در بازی بوجود می آید بسیار زیاد است(ولی باز هم استفاده از فرد برای جمع آوری اطلاعات کاری مقدماتی و ابتدایی است(هر چند که اطلاعات جمع آوری شده برای تحلیل وارد کامپیوتر شوند(در کشور های پیشرفته عمل جمع آوری اطلاعات حین بازی از طریق دوربین ها و سنسور ها و تجهیزات سخت افزاری انجام می شود نه افراد. (در واقع نرم افزارها در کنار سخت افزارها کار جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل آن ها و دسته بندی اطلاعات خروجی را انجام می دهند.) در اینکار ژاپنی ها حتی از اروپایی ها نیز پیشرفته تر هستند. آن ها جمع آوری اطلاعات را با حدود 14 دوربین انجام می دهند. یک دوربین اصلی هم دارند که آن را بر روی بالن بالای استادیوم سوار می کنند(توجه کنید که این دوربین ها مجزای از دوربین های پخش تلویزیونی هستند).در کشور ما در سیستمی که آقای جلالی پیاده سازی کرده بودند کلیه کارهای فیلم برداری نیز توسط انسان انجام میشد.