تبلیغات
تاثیر فناوری اطلاعات بر ورزش - تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر مسابقات فوتبال

تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر مسابقات فوتبال
با گسترش روز افزون وسائل ارتباطی در دهه اولِ قرن حاضر ، فناوری اطلاعات ( IT ) توانسته روش کار و زندگی بشر را کاملاً دگرگون سازد و نحوه تفکر ما را در امور اقتصادی و اجتماعی ، تغییر دهد.

توانائی دانش الکترونیک در ایجاد سخت افزارهای مورد نیاز فناوری اطلاعات و ارتباطات ، حد و مرزی ندارد.
پیدایش فناوری نوین اطلاعاتی، باعث بوجود آمدن امکانات جدیدی نظیر تجارت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، پست الکترونیکی ، آموزش الکترونیکی ، دولت الکترونیکی و غیره شده است. اینها گویای شروع تغییرات گسترده تری ، در ادامه این قرن خواهند بود.

به کمک فناوری اطلاعات ، انسان می تواند بسرعت اطلاعات محیطی را ضبط و پردازش نموده و ضمن ذخیره سازی، آنرا با سرعت نور به هر مکان مناسب ، انتقال داده و اطلاعات جدید را از فواصل دور دریافت و ارزیابی کند.
بشر با کمک نرم افزارهای پرقدرت، ضمن بازیابی مجدد اطلاعات ذخیره شده در گذشته و مقایسه آن با اطلاعات زمان حال ، توانائی پیش بینی و ارزیابی و حتی تغییر اتفاقات آینده را برای خود فراهم می سازد

با گسترش چشمگیر فناوری ارتباطات ، اطلاعات و اخبار گوناگون بسرعت و زنده به همه جا منتقل می شود و به عنوان با ارزشترین کالا، در حال داد و ستد است.

در روزگار ما ، مسابقات ورزشی از اهمیت اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی خاصی برخوردار شده بطوری که نتایج خوب یا بد مسابقات ورزشی ، همواره مورد بحث رساناهای ارتباط جمعی و مقامات ورزشی و سیاسی کشورها قرار می گیرد.
فوتبال به عنوان یک فوق ورزش ، جایگاه ویژه ای در جهان امروز دارد و نتایج مسابقات آن ، بر روی طیف گستره ایی از مردم، تأثیر گذار است.

باشگاههای خصوصی فوتبال و تیمهای ملی کشورها ، نهایت تلاش خود را به عمل می آورند تا با هر ابزار ممکن، بر توانائی های تیمهای ورزشی خود بیافزایند.

فناوری اطلاعات و ارتباطات، مؤثرترین ابزار موجود در عصر ماست. پس خیلی منطقی به نظر می رسد که در آینده نزدیک، کارشناسان ورزشی از این ابزار کارآمد، در جهت افزایش قابلیتها و بهبود نتایج مسابقات ورزشی تیمهای مورد نظرشان، استفاده کنند. اینکار نه در پنجاه سال آینده ، بلکه حتی از پنج سال آینده، عملی خواهد شد و با آغاز دهه دوم قرن جاری ، شاهد رواج اصطلاحاتی نظیر فوتبال الکترونیکی و ورزش الکترونیکی خواهیم بود

در کتابِ(( فوق فوتبال، سال 2010 ))که بقلم نگارنده و توسط انتشارات سبزان در تاریخ 25 دیماه امسال منتشر شد به این موضوع ، در قالب یک داستان علمی- تخیلی پرداخته شده است. اگر چه با وجود منطق علمی داستان، موضوع آن کمی به نظر غیر محتمل می نماید، اما نباید فراموش کرد که در دهه گذشته ، سیر پیشرفتهای بشر در عرصه دانش الکترونیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات ، بسیار سریع و غیرمحتمل بوده است و باید از این پس نیز، شاهد موضوعات غیر منتظره ای نظیر فوتبال الکترونیکی باشیم.

در داستانِ فوق فوتبال ، سال 2010 ، کتاب به دو شیوه ی کاربرد مجاز و غیر مجاز از فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره می کند و نویسنده ضمن ابراز تمایل به کاربرد شیوه مجاز فناوری و انجام بازی جوانمردانه ، توانائی بالای فناوری را در اجرای روشهای غیر مجاز و تغییر نتایج مسابقات فوتبال نشان می دهد. چیزی که می تواند در آینده نزدیک ، زنگ خطر را برای مسئولین سازمان جهانیِ اداره کننده مسابقات فوتبال ( فیفا) به صدا در آورد

در چند سال آینده ، سازمانهای برگزار کننده مسابقات رسمی ، علاوه بر تست دوپینگ شیمیائی بازیکنان ، باید به فکر مقابله با دوپینگ الکترونیکی آنها باشند. اصطلاحی که بر بکار گیری غیر مجاز از تجهیزات ارتباطی فوق کوچکِ متصل به بدن بازیکنان، دلالت خواهد کرد.